Tarcza diamentowa

Tarcza diamentowa

Przemysł

Kiedy występuje potrzeba cięcia i szlifowania zróżnicowanych materiałów, to znak, że potrzebna jest nam tarcza diamentowa. I choć na rynku jest wiele rodzajów innych urządzeń tnących, to tarcza diamentowa bije je wszystkie na głowę.

Co to jest tarcza diamentowa?

Tarcza diamentowa kojarzy się oczywiście z diamentami. Nie została jednak z nich wykonana, a jej podstawowymi elementami jest korpus wykonany ze stali oraz krawędzie, które zostały pokryte specjalnym proszkiem, którego składnikiem jest sproszkowany syntetyczny diament. Urządzenie to jest szczególnie cenione ze względu na swoją wytrzymałość.

Nie ulega stępieniu tak szybko, jak inne narzędzia tnące i może pracować na rozmaitych prędkościach cięcia, praktycznie tnąc każde dostępne nam tworzywo.

Wykorzystanie

Wiele urządzeń przeznaczonych do cięcia materiałów ma swoje ograniczenia. Na przykład nie jest w stanie przeciąć metalu czy kamienia. Nie dotyczy to jednak tarczy diamentowej. Tą można ciąć jednakowo drewno, ceramikę, gres, beton, kamień, szkło, glazurę, tworzywa sztuczne, stal, metal, aluminium, a nawet asfalt. Jak zatem widać zastosowanie tego typu urządzeń jest naprawdę szerokie. Decydując się na tarczę tego typu, musimy dokonać jednak wyboru.

Na rynku możemy znaleźć tarczę z bieżnią ciągłą, która najlepiej sprawdza się w przypadku materiałów twardych, jak i tarczę segmentową bez szczelin dedykowaną szczególnie do betonu. Istnieją też urządzenia uniwersalne, które są w stanie przeciąć każdy rodzaj materiału. Ich posiadanie wiążę się jednak ze zwiększonymi wydatkami w zakresie eksploatacji.