Nadmierna wilgotność w domu

Nadmierna wilgotność w domu

Dom i ogród

Każdy chciałby mieszkać w najbardziej komfortowych, a jednocześnie zdrowych warunkach. Niestety, problemem, z którym nierzadko przychodzi się nam zmierzyć jest nadmierna wilgotność w domu. Jak go rozpoznać i co zrobić, aby uniknąć związanych z tym konsekwencji? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Gdzie w domu przyda się pochłaniacz wilgoci?

Para wodna najczęściej skrapla się w miejscach, które są zimne. Szybko zauważymy to na ścianach w tych pomieszczeniach, które są nieprawidłowo docieplone bądź nieogrzewane. Miejscem, na którym występują kropelki wody są także okna. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie skraplająca się para jest pierwszym sygnałem mówiącym nam o tym, że w domu występuje wysoka wilgotność. Oprócz tego do objawów problemu zalicza się:

  • pojawienie się pleśni na ścianach,
  • łuszczenie farby,
  • woń stęchlizny w pomieszczeniach,
  • odchodzenie tapet.

Co zrobić, kiedy zauważymy nadmierną wilgotność?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci. Skutecznie skrapla on parę wodną, która gromadzi się w specjalnym pojemniku. Pochłaniacze wilgoci sprawdzają się doskonale wówczas, gdy bierzemy prysznic, gotujemy czy suszymy pranie. Pochłaniacze wilgoci eliminują również przykre zapachy. Po pochłaniacze wilgoci warto sięgać również w niewietrzonych pomieszczeniach. Zalicza się do nich piwnice oraz strychy. Nadmierna wilgotność w domu to poważny problem, z którym można sobie jednak poradzić. Jednym ze sposobów są pochłaniacze wilgoci, które dzisiaj kupić można bez problemu.