Auto dla firm – kupno, wynajem, leasing. Co wybrać
Zakup, wynajem auta czy leasing? Przedsiębiorcy, którzy planują inwestycję w służbową flotę samochodową, stoją przed trudnym wyborem. Podjęcie dobrej decyzji może być problematyczne z uwagi na wiele dostępnych opcji finansowania. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a to, co może okazać się atrakcyjne np. dla dużej firmy, niekoniecznie będzie korzystne dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. W tym artykule zaprezentujemy najważniejsze informacje na temat każdego z rozwiązań na finansowanie nowego auta.
Wynajem auta czy leasing? Oto jest pytanie!
Wielu przedsiębiorców zastanawia się zazwyczaj tylko nad dwiema opcjami: wynajem samochodu czy leasing? Podjęcie decyzji o zakupie auta na własność nie jest bowiem traktowane jako strategiczny ruch biznesowy. Co prawda posiadanie na własność firmowej floty samochodowej zwiększa majątek firmy, niemniej szybka utrata wartości pojazdów sprawia, że ich zakupu nie można traktować jako inwestycji.
Na szczęście, poza zakupem auta na własność istnieją inne formy finansowania zakupu samochodu. Do najpopularniejszych zalicza się leasing i coraz częściej – wynajem długoterminowy. Czym charakteryzuje się każda z nich?
Leasing czy najem samochodu? Krótka charakterystyka obu rozwiązań
Wynajem długoterminowy samochodów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest elastyczny i stosunkowo niedrogi. Wiele dostępnych opcji najmu umożliwia przedsiębiorcom zoptymalizowanie usługi do indywidualnych potrzeb. Do najistotniejszych zalet wynajmu średnio- i długoterminowego zaliczamy:
- brak opłat wstępnych,
- możliwość wliczenia comiesięcznej raty abonamentowej do kosztów uzyskania przychodu (w wysokości 50% lub nawet 100%),
- brak dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. W ratę abonamentową wliczone są m.in.: koszty polisy, przeglądów i sezonowej wymiany opon,
- brak konieczności wykazywania zdolności kredytowej,,
- nieobciążanie zdolności kredytowej firmy,
- swobodny dostęp do nowych samochodów – również z segmentu premium,
- możliwość wymiany samochodu na nowszy model w trakcie trwania umowy.
Wynajem czy leasing samochodu osobowego? Do podjęcia dobrej decyzji niezbędna jest również wiedza o kluczowych zaletach leasingu. Warto pamiętać o tym, że do skorzystania z leasingu niezbędne będzie wykazanie zdolności kredytowej do obciążenia firmy nowym zobowiązaniem finansowym. W przypadku start-upów stawiających pierwsze kroki w branży może być to trudne. Do najważniejszych zalet leasingu samochodów zalicza się:
- mniejsze wymagania finansowe niż w przypadku ubiegania się o kredyt na zakup auta,
- uproszczone procedury, zmniejszoną liczbę formalności (względem tych, które są niezbędne podczas ubiegania się o kredyt samochodowy),
- dowolność optymalizacji kosztów leasingu. Chcąc zmniejszyć ratę leasingową, można np. zwiększyć wpłatę własną lub wydłużyć okres obowiązywania umowy,
- firma finansująca flotę w formie leasingu operacyjnego może odliczyć część rat, wysokość wpłaty wstępnej i ewentualnie – cenę wykupu auta w koszt uzyskania przychodu.
Wynajem auta a leasing – co wypada lepiej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Rozsądnym byłoby napisać: to zależy! Podjęcie decyzji o wynajmie długoterminowym jest dobrą opcją dla mniejszych przedsiębiorców, którzy jeszcze nie są pewni przyszłości swojego biznesu. Ale nie tylko! To również dobra opcja dla tych, którzy nie chcą inwestować środków własnych firmy we flotę samochodową. Brak w nim również konieczności ponoszenia opłat wstępnych, a sam wynajem nie obciąża zdolności kredytowej. To cechy, które sprawiają, że przedsiębiorcom łatwiej będzie podejmować inne decyzje biznesowe wymagające finansowego wkładu.
Stojąc przed wyborem sposobu finansowania floty samochodowej, coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z oferty firm z branży rent a car. Topniejąca wartość auta kupionego za gotówkę, rosnące raty kredytów i szybko zmieniające się oprocentowanie produktów finansowych powodują większe zainteresowanie najmem.
Zapraszamy do sprawdzenia, jakie opcje na wynajem długoterminowy aut oferuje nasza wypożyczalnia. W ofercie znajdziesz nowoczesne modele samochodów dostępnych bez opłat wstępnych. Jesteśmy w 31 miastach w Polsce!