Tarcza diamentowa opis i charakterystyka

Tarcza diamentowa opis i charakterystyka

Przemysł

Współcześnie tarcze diamentowe, to najefektywniejsze i wedle wielu ekspertów najlepsze urządzenia służące do cięcia oraz szlifowania materiałów. Są nie tylko bardziej uniwersalne niż inne tarcze do cięcia, ale też dużo bardziej ekonomiczne.

Tarcza diamentowa

Tarcze diamentowe wykonane są ze stali, a ich krawędzie pokryte są sproszkowanym syntetycznym diamentem. Taka konstrukcja sprawia, że tarcze diamentowe inaczej niźli inne tarcze do cięcia i szlifowania, są w stanie przeciąć praktycznie każdą powierzchnie lub materiał. Dodatkowo tarcze do cięcia tego typu uważa się za niezwykle wytrzymałe i odporne na wszelkie ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Jaką tarcze wybrać?

Różne tarcze do szlifowania i cięcia, zostały przystosowane do różnych materiałów. Także wśród tarcz diamentowych istnieje podział w zależności do tego, jaki materiał mają ciąć. Niektóre tarcze do szlifowania zostały przeznaczone do materiałów twardych takich jak kamień czy beton, a inne do przecinania cegieł czy materiałów sztucznych. Tarcze do szlifowania i cięcia dzielą się też w zakresie trybu pracy urządzenia. Najkrócej mówiąc, część z nich pracuje na „mokro”, a część na „sucho”.

W przypadku cięcia mokrego nasza tarcza, jak i całe urządzenie tnące, jest w odpowiedni sposób chłodzona za pomocą cieczy. Dzięki temu nie musimy zbytnio martwić się wysokimi temperaturami. W pracy na „sucho” nie mamy chłodzenia, więc tarcza powinna charakteryzować się sporą wytrzymałością. Tego typu urządzenie może pracować około dwóch minut bez przerwy. Po tym czasie należy przerwać pracę, w innym przypadku dojdzie do zniszczenia tarczy.