Profesjonalna produkcja betonu
Pasta złożona z cementu portlandzkiego i wody pokrywa powierzchnię drobnych (małych) i grubych (większych) kruszyw. W najprostszej postaci beton jest mieszanką pasty i kruszyw lub skał. W wyniku reakcji chemicznej zwanej hydratacją pasta twardnieje i zyskuje wytrzymałość, tworząc masę podobną do skały zwaną betonem. Choć proces ten teoretycznie można wykonać w domowych warunkach, to dobrej jakości beton stworzy jedynie betoniarnia Grodzisk Mazowiecki.
Dozowanie mieszanki betonowej
W ramach tego procesu leży klucz do niezwykłej cechy betonu: jest on plastyczny po zmieszaniu, mocny i trwały po stwardnieniu. Te cechy wyjaśniają, dlaczego jest on tak powszechnie stosowany.
Kluczem do uzyskania mocnego, trwałego betonu jest staranne dozowanie i mieszanie składników. W procesie produkcji betoniarnia Piaseczno dąży do stworzenia wysokiej jakości pasty, aby wypełnić wszystkie puste przestrzenie między kruszywami. Musimy też pamiętać, że mieszanka z nadmiarem pasty cementowej będzie łatwa do umieszczenia i zapewni gładką powierzchnię; jednak powstały beton nie jest dobrej jakości i może łatwiej pękać. Dlatego dobrej jakości betoniarnia Białystok nie zaoferuje nam betonu wykonanego tą metodą.
Jakość pasty jest najważniejsza
Jakość pasty określa charakter betonu. Z kolei wytrzymałość pasty zależy od stosunku wody do cementu. Stosunek woda-cement jest ciężarem mieszanej wody podzielonym przez ciężar cementu.
Beton wysokiej jakości jest wytwarzany przez maksymalne obniżenie stosunku cementu wodnego, bez uszczerbku dla urabialności świeżego betonu, umożliwiając jego prawidłowe ułożenie, utrwalenie i utwardzenie. Właściwie zaprojektowana mieszanka ma pożądaną urabialność dla świeżego betonu oraz wymaganą trwałość i wytrzymałość stwardniałego betonu. Zazwyczaj mieszanka zawiera około 10 do 15 procent cementu, 60 do 75 procent kruszywa i 15 do 20 procent wody. Powietrze w wielu mieszankach betonowych może również pochłonąć kolejne 5-8 procent.