Kupując mieszkanie deweloperskie

Kupując mieszkanie deweloperskie

Nieruchomości

Mieszkania od dewelopera w Poznaniu stanowią duży procent rynku sprzedaży mieszkań, zwłaszcza w dużych i dynamicznie rozwijających się miastach. Dla przykładu mieszkania deweloperskie w Poznaniu to ponad osiemdziesiąt procent wszystkich lokali sprzedawanych w naszym mieście. Tym bardziej powinien dziwić fakt, że wielu nabywców nie wie właściwie, co oznacza termin mieszkania od dewelopera.

Nieostra definicja

Trudno dziwić się nabywcom mieszkań, że nie wiedzą dokładnie, co kryję się pod sformułowaniem mieszkania od dewelopera, kiedy nie wiedzą tego nawet eksperci od rynku mieszkaniowego oraz sami sprzedawcy. Mieszkanie od dewelopera znaczy bowiem zupełnie coś innego u jednego sprzedawcy, a co innego u drugiego.

Dla przykładu mieszkania deweloperskie w Poznaniu to takie lokale, które nie nadają się do zamieszkania i należy w nich przeprowadzić niezbędne pracę wykończeniowe. Jednak nawet w obrębie jednego miasta mieszkanie od dewelopera może znaczyć co innego. W jednym przypadku lokal tego typu będzie na przykład posiadał doprowadzone przyłącza i pomalowane ściany, a inne mieszkanie od dewelopera już nie.

Czytajmy umowy

Kiedy nie ma jeden określonej definicji, rozwiązaniem jest czytanie umów przed podpisaniem. W nich wykonawca ma obowiązek zapisać, nie tylko co oznacza termin mieszkanie od dewelopera, ale też, jakie konkretnie rozwiązania zostaną zastosowane i jakie materiały użyte przy wykonaniu.

W razie ewentualnych wątpliwości pamiętajmy, że zawsze możemy odstąpić od zakupu mieszkania przed podpisaniem umowy.