Hydrofor do wody – podstawowe rodzaje

Hydrofor do wody – podstawowe rodzaje

Budowa i remont

Hydrofory do wody to urządzenia, które umożliwiają utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w instalacji wodnej. Zestawy hydroforowe montuje się przede wszystkim wtedy, gdy dany budynek nie ma podłączenia do sieci wodociągowej. Takie pompy do wody umożliwiają pobieranie wody ze studni i dostarczanie jej do domu. Wybór takich hydroforów jest spory, a poniżej lista tych najbardziej popularnych.

Hydrofor do wody z ocynkowanym zbiornikiem

Jedne z najpopularniejszych hydroforów do wody to te z ocynkowanym zbiornikiem. Ich cechą charakterystyczną jest bezpośrednia styczność zbiornika i wody. Dlatego też hydrofory do wody z ocynkowanym zbiornikiem są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed działaniem rdzy. Ogromną zaletą takiego zbiornika jest jego duża pojemność – standardowa to około 1500 litrów, ale w niektórych przypadkach może to być nawet 10 000 litrów. W tego typu zbiornikach najlepiej sprawdzą się takie pompy do hydroforu, które są włączane lub wyłączane przy użyciu specjalnego sterownika. Wadą takiego rozwiązania jest brak mobilności hydroforu oraz konieczność zabezpieczenia dosyć dużej przestrzeni.

Hydrofor do wody z przeponowym zbiornikiem

Hydrofor do wody z przeponowym zbiornikiem to unowocześniona wersja konstrukcji ocynkowanych. Tego typu zbiorniki posiadają specjalne membrany, w których znajduje się woda. Między membraną a ścianką zbiornika zostaje wtłaczane powietrze, które może być regulowane. Hydrofor do wody z przeponowym zbiornikiem są wygodne i mobilne, a montowanie pompy nad zbiornikiem zaoszczędza miejsce. Dodatkowo woda nie ma kontaktu ze ścianami zbiornika, co zapobiega korodowaniu. Sporą wadą jest natomiast mała pojemność zbiornika i konieczność dosyć częstej wymiany membrany.

Oprócz tych dwóch najpopularniejszych modeli hydroforów na rynku dostępne są też hydrofory do wody ze zbiornikiem o stałym ciśnieniu. Są to najbardziej zaawansowane modele, których cechą charakterystyczna jest występowanie dwóch zbiorników – jeden jest zasilany pompą wody, a drugi specjalną sprężarką. Dzięki temu urządzenie ma stałe ciśnienie, a dodatkowo charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii. 

Który z hydroforów do wody jest najlepszy? Każdy ma swoje zalety i wady, a ich wybór jest kwestią bardzo indywidualną.