Hydrofor do wody - jak wybrać?

Hydrofor do wody – jak wybrać?

Budowa i remont

Brak możliwości podłączenia do sieci wodociągowej to sytuacja, w której doskonale sprawdzą się zestawy hydroforowe. Takie zestawy charakteryzują się wieloma zaletami – nie tylko umożliwiają dostęp do bieżącej wody, ale także są łatwe w montażu i demontażu oraz stosunkowo niedrogie. Dodatkowo są oferowane w zestawach (w których znajdują się nie tylko hydrofory, ale też pompy do wody, zawory i wyłączniki), co sprawia, iż nie trzeba wszystkiego kompletować. Trzeba też wspomnieć o tym, iż takie zestawy są bardzo różne Jak zatem wybrać ten najlepszy?

Po pierwsze – pojemność hydroforu

Pierwszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zestawu hydroforowego jest pojemność hydroforu. W tym przypadku wybór jest naprawdę spory. Zasada takiego wyboru jest prosta – im więcej jest mieszkańców, tym pojemność takiego zbiornika powinna być większa. W przypadku pary hydrofory do wody powinny mieć pojemność około 100 litrów, natomiast w przypadku rodziny trzyosobowej lub większej optymalna pojemność zbiornika to około 150 litrów. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby wielkość zbiornika dostosować do rozmiarów instalacji – ma to znaczenie dla ciśnienia wody.

Po drugie – pompy hydroforowe

Równie ważne, jak sam zbiornik hydroforowy są także pompy do hydroforu. W tym przypadku ich wydajność musi być większa niż maksymalny pobór wody. Dodatkowo można wybrać spośród dwóch rodzajów pomp – zasysającej i głębinowej. Pompy do wody zasysające montuje się obok zbiornika, natomiast pompy do hydroforu głębinowe są montowane w studniach. Te drugie są wydajniejsze, ale też niestety droższe.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze zestawu hydroforowego? W tym przypadku liczy się długość przewodu zasilającego, maksymalne ciśnienie w zbiorniku, moc i napięcie. Równie ważna jest jakość wszystkich elementów wchodzących w skład zestawu hydroforowego. Pamiętajmy, że im lepszy i wydajniejszy będzie ten zestaw, tym na dłużej posłuży.