
Druk 3D – praktyczne wykorzystanie technologii
Jeżeli dana maszyna nie jest produkowana masowo, części do niej można wytworzyć dzięki przestrzennej drukarce. Automatyka przemysłowa posiada unikalne komponenty, powstają właśnie dzięki możliwości wydruku 3D z wykorzystaniem różnych materiałów (m.in. żywica, metal, elastyczny plastik, szkło, itp.).
Czego nie można wydrukować?
Nie w każdym przypadku wytwarzanie podzespołów w oparciu druk 3D będzie opłacalne. Często różne komponenty, w oparciu o które funkcjonuje automatyka przemysłowa, są po prostu wytwarzane na masową skalę w dużych fabrykach, a ich cena jest bardzo niska. Co więcej, można dość łatwo je dostać u licznych producentów, importerów, a także u sprzedawców. Te elementy automatyki przemysłowej, które podczas pracy maszyn są narażone na działanie znacznych obciążeń, zwykle nie są drukowane. Jeżeli chodzi o drukarki przestrzenne, zwykle przy ich pomocy wytwarza się niewielkie części, nie podlegające mechanicznym przeciążeniom. Popularne jest drukowanie elementów osłon oraz uchwytów do innych lekkich podzespołów.
Urządzenia automatyki przemysłowej – jakie są najczęściej spotykane?
Jeśli mówimy o automatyce, zwykle pierwszym skojarzeniem są wielkie maszyny i urządzenia produkcyjne. W dzisiejszych czasach jednak zaawansowana automatyka przemysłowa trafiła również do naszych domów. Urządzenia takie jak różnego rodzaju czujniki i przełączniki mogą być zarówno samodzielnymi sprzętami, jak i elementami większej całości, choćby w urządzeniach AGD (np. termostat w suszarce bębnowej do ubrań).