Druk 3D - praktyczne wykorzystanie technologii

Druk 3D – praktyczne wykorzystanie technologii

Dla firm

Jeżeli dana maszyna nie jest produkowana masowo, części do niej można wytworzyć dzięki przestrzennej drukarce. Automatyka przemysłowa posiada unikalne komponenty, powstają właśnie dzięki możliwości wydruku 3D z wykorzystaniem różnych materiałów (m.in. żywica, metal, elastyczny plastik, szkło, itp.).

Czego nie można wydrukować?

Nie w każdym przypadku wytwarzanie podzespołów w oparciu druk 3D będzie opłacalne. Często różne komponenty, w oparciu o które funkcjonuje automatyka przemysłowa, są po prostu wytwarzane na masową skalę w dużych fabrykach, a ich cena jest bardzo niska. Co więcej, można dość łatwo je dostać u licznych producentów, importerów, a także u sprzedawców. Te elementy automatyki przemysłowej, które podczas pracy maszyn są narażone na działanie znacznych obciążeń, zwykle nie są drukowane. Jeżeli chodzi o drukarki przestrzenne, zwykle przy ich pomocy wytwarza się niewielkie części, nie podlegające mechanicznym przeciążeniom. Popularne jest drukowanie elementów osłon oraz uchwytów do innych lekkich podzespołów.

Urządzenia automatyki przemysłowej – jakie są najczęściej spotykane?

Jeśli mówimy o automatyce, zwykle pierwszym skojarzeniem są wielkie maszyny i urządzenia produkcyjne. W dzisiejszych czasach jednak zaawansowana automatyka przemysłowa trafiła również do naszych domów. Urządzenia takie jak różnego rodzaju czujniki i przełączniki mogą być zarówno samodzielnymi sprzętami, jak i elementami większej całości, choćby w urządzeniach AGD (np. termostat w suszarce bębnowej do ubrań).