Czym jest uziom fundamentowy?

Czym jest uziom fundamentowy?

Budowa i remont

Bez względu na to, czy w centrum naszego zainteresowania znajduje się uziem szpilkowy, czy też jego prętowy odpowiednik, myśl o skorzystaniu z niego jest strzałem w dziesiątkę. O uziemieniu domu mówi się zwykle jako o jednym z najważniejszych elementów składających się na ochronę życia i zdrowia mieszkańców i mienia domowników.

To właśnie uziomy przyczyniają się do tego, że instalacja elektryczna może funkcjonować we właściwy sposób. One też sprawiają, że możliwie jest odprowadzanie energii przepięć, z jakimi mamy do czynienia nie tylko w samych sieciach elektromagnetycznych, ale i w trakcie wyładowań atmosferycznych.

Czym charakteryzuje się uziom naturalny?

Uziom prętowy nie jest jedynym, którym powinniśmy zainteresować się na etapie budowy domu. Warto pamiętać, że w przypadku wielu nieruchomości mamy do czynienia także z uziomami naturalnymi. Takim mianem określa się szereg przeszkód, które znajdują się w ziemi, choć nie umieszczono ich tam po to, aby uziemiały budynek. Naturalnym uziomem mogą być, między innymi, rury wodociągowe, a także pancerze kabli i zbrojenia betonu.

Rola uziomu fundamentowego

Skoro niemal każda nieruchomość posiada uziomy naturalne, czy nie oznacza to, że sztuczny uziom pionowy nie musi być nam potrzebny? Nawet, jeśli nie każdy jest o tym przekonany, nie warto rezygnować z takiej opcji. Uziomy fundamentowe zwracają na siebie uwagę z co najmniej kilku powodów.

Już to, że nie są drogie, zachęca do zainteresowania się nimi. Nie bez znaczenia jest jednak również to, że mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniami, które podnoszą bezpieczeństwo sprzętu elektrycznego. Ten nie należy do rozwiązań tanich, trudno więc dziwić się, że tak wysoko ceniona jest możliwość zatroszczenia się o to, aby nie uległ przypadkowemu uszkodzeniu.